Egy fehérhasú törpesün története.

Kérdések és válaszok

Száraz táp? Milyen?

A sünik táppal való etetéséről is nagyon megoszlanak a vélemények. Sajnos mindegyik túl sok növényi eredetű összetevőt tartalmaz. Sokan a hozzáadott vitaminok miatt adják nekik. Én nem vagyok híve, hogy csak száraz tápon tartsuk kis kedvencünket. Úgy gondolom megfelelő minőségű húst (csontos húst is) kell kapniuk. Így kiegészítve élő eleséggel és táppal megfelelően táplálhatjuk kis kedvencünket. Vitamin pótlásra Immunovet, Jolovit, csukamájolaj stb. áll rendelkezésünkre. Fölöslegesen azonben ne gyógyszerezzük kedvencünket, mindenképpen konzultáljunk állatorvosunkkal.  Az ételek megválasztásánál mindenképpen vegyük figyelembe kis kedvencünk szükségleteit. Minden korban más más szükségletei vannak.

 

Nagyon sok táp közül válogathatunk. A két legismertebbről az alábbi jó összefoglalót találtam.

 

Hill'S  kutya- és macskatápok

 

"A Hill’s története 1939-re nyúlik vissza, amikor is Dr. Mark L. Morris egy olyan elmélettel állt elő, miszerint az állatok egyes betegségei is kezelhetőek a megfelelően összállított táplálékkal. Elméletét egy Buddy nevű vesebetegségben szenvedő vakvezető kutya segítségével bizonyíthatta be!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

tapfutar.hu/hir/1155.html

 



Royal Canin  Kutya- és Macskatápok

"A márka megalakulásától kezdve, a vállalatot mélyen gyökerező elhivatottság jellemzi. Folyamatosan a kutyák és macskák igényeinek legtökéletesebb kielégítésére törekszenek, olyan kutyatáp és macskatáp megalkotása, tökéletesítése a cél, mely az igazán Egészséges Tápláláshoz vezet!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

tapfutar.hu/hir/1154.html

 

Mi van a címkén? - Csalóka összetevők!

"A beltartalmi értékek után vegyük szemügyre a kutyatápok további összetevőit is! Ennek során kiderül, hogy ne mindig higyjünk elsőre a szemünknek! Éppen ezért nézzünk kicsit a dolgok mögé!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

 

tapfutar.hu/hir/1129.html

 

 

 

 

 

Allergia. Egy újabban előtérbe kerülő betegség.

2013-08.21.

 

Minden az oldalon ajánlott vitamin és gyógykészítmény csak előzetes orvosi, vagy tenyésztői konzultáció után adható. Senki ne adjon magától semmit a kis sünijének!

 

Jaspika megint megijesztett minket. Egyik óráról a másikra kipirosodott a kicsi bőre. Először a pociján, aztán az egész testén. És vakarózott is. El nem tudtuk képzelni mi lehet vele.
Ami biztos volt, hogy valami allergiás reakció, de hogy mitől? az kérdés maradt. Hétvége, ünnep... Jól tud időzíteni a kicsike.
Hál' istennek Móni (Erizo tenyészet), nagyon sokat segített a jó tanácsaival. A 19-ét átvirrasztottam Jaspival és Mónival is. Figyeltem hogy lélegzik és időnként tukmáltam bele a kalciumot.
Sajnos nem volt itthon fecskendő és pl. gyászoló, hogy abba nyomhattuk volna bele, csak szépen iszogattunk egy adagolóból. Nagyon aranyosan meg is itta, amit felkínáltam neki.
A kálciumnak is története van, mert persze az sem volt itthon. Az én drága párom késő este gyalogolt az ügyeletes gyógyszertárig és kiudvarolta a készítményt. No szóval, gyors fürcsi, féregtelenítés, kalcium, alom ki, csak törcsi, minden fertőtlenítve. Az étvágyával minden rendben volt, van, a széklet is rendben, viszont ma reggelig csak nagyon keveset javult. Persze a kalciumot sem mertem csak nagy hígításban adni.
Így irány az orvos. A dokival mindent átbeszélve, mi történt, mi újat szereztünk be, hol jártunk és a vizsgálat alapján is arra jutott, hogy Jaspinak pollen allergiája van. Kaptunk Megaderm oldatot, a kajájára kell tenni, 3 hétig. Ez erősíti a kis bőrét, csökkenti a gyulladást. Kaptunk hozzá fecskendőt a könnyebb adagolás miatt. Remélem innentől gyors javulásra számíthatunk. Ajánlotta még az allergiás állatoknak való sampont is. Ha nem lenne 3-4 nap múlva javulás, akkor konzultáció. A doktornő szerint sok kis allergiás sünit visznek, ki viszket, kinek a szemévek van baj.
 
Minden sünisnek azt tudom ajánlani, aki kiviszi a természetbe a sünijét, nagyon körültekintő legyen. Még akkor is, ha nem először jár kint. Mindig lehet valami új növény, fű, stb. ami épp akkor virágzik és a kis kedvencünknek bajt okozhat. Eddig nekünk sem volt gond és egyszer csak... Figyeljétek, szeressétek őket.
 
Fontos! Csak a megfelelő adagot és konzultálj Orvossal!
 
 

 

Hol lakjon a sünj?

Nagyon sok alternatíva közül választhatunk. Vegyük figyelembe a hely igényüket, azt, hogy éjszakai állatok, valamint, azt, hogy otthonunkban hol tudjuk elhelyezni.

 

Sokan terra pártiak. Az a hátránya, hogy nem szellőzik jól és nehéz tisztítani. A legobb, ha minél nagyobb helyet tudunk biztosítani neki.

Én ketrec párti vagyok, mert könnyebben tisztítható és jól szellőzik. Viszont, ha hűvösebb van, és nincs elég meleg a lakásban, min. 24 fok, akkor le kell takarni az oldalát.

 Ezt be is tudom mutatni. Mikor kicsi volt még  egy kis fa házikóval kezdtük, amiben megbújhatott. Persze ezt is letakartuk, hogy ne zavarja a fény és úgy érezhesse magát, mint a terméyzetben.

Aztán a párom kivájt egy farönköt, aminek az elejére függönyt erősítettünk. No ez igazán jó kis búvóheléy volt. Bélésnek szivacspárnát kapott.

Aztán elkészült a kis házikója, amit szépen ki is díszítettünk neki. Nyitható tetejű. Az emeleten kapott helyet az ételes és itató tálkája is.

 

Vannak még nagyon nagyon jó, kifejezetten sünik számára épített zárt bútorok is. Itt is nagyon oda kell figyelni, hogy megfelelő nagy helyet bizutosítsunk kedvencünknek és jól szellőzzön.

 

Alom, de milyen?

Én a természetes dolgok híve vagyok. Úgy gondolom az a jó, ha azt kapja a süni, ami a természeteshez a lehető legjobban hasonlít. Ha már háziasítottuk a sünit, tegyük lehető legjobban konfortossá az életét.

Ezért használok forgács almot. Ebból is a nagyobb darabost, nem a porosabb változatot. Nagyon fontos a minőségi termék. Bárhonnan ne vásároljunk, ne vigyünk a természetből összeszedett dolgokat süni alomnak. Nem tudhatjuk, milyen vegyszerekkel, sünökre veszélyes élősködőkkel került kapcsolatba.

 

Szóval. én a FIT FUN nagyobb darabos almot használom.

fit+fun rágcsálóalom 14L

 Bevált még a bio alom is, ami forgácsot és természetben előforduló faleveleket, fűféléket tartalmaz.

Valamint nagyon jónak tartom a papír almot is. Nagyon jó érzékeny bőrű süniknek is.

Safebed papírpehely alom rágcsálóknak, 800g

 

Hallottam olyat is, hogy törölközőt, textilt tesznek a süni alá. Ezt nem tartom jónak. Van egy természetes ösztönük, az ásás, amit ezen az anyagon nem tudnak kiélni. Nem tudnak bebújni az alom közé. Sőtt sérülést is okozhat, ha a textil szál kihúzódik és esetleg rátekeredik a sün végtagjára. Ha ne vesszük észre időben el is veszítheti pl. a lábát.

 

Milyen betegségeket terjeszthet a süni?
"A sünök ektoparazitái és a sünökbõl kimutatott zoonotikus kórokozók"

Az állatorvosi lap egyik cikke, amit a neten találtam:

 

www2.univet.hu/units/parazitologia/own/english/Rigo%20et%20al2012.pdf

 

 

 

Hogyan párzanak a sünök?

Fénykép: Amit mindig tudni akartál a sünről... :)

A vadonleső oldaláról letöltve.

www.facebook.com/vadonleso

 

Milyen betegségei lehetnek a süninek? (feltöltés alatt)

Daganat

 

WHS (Wobbly Hedgehog Syndrome) Roskatag sündisznó szindróma

       Erről a kérdések és válaszokban írtam egy külön cikket.

 

Széklet

        Szorulás

        Hasmenés

 

Atka

 

Férgek

 

Megfázás

 

Hibernáció

 

 

 

 

Kis barátaink eredeti élőhelyei

Kíváncsi voltam milyen a természetes élőhelyük a kis barátaink szabadon élő rokonainak. Ebben a fájlban gyűjtöttem össze őket. Sok terület kimaradt, de a nagyobb területek hőmérsékleti, csapadék, és földrajzi jellemzőit összeszedtem. (wikipédia adatai alapján)

 

süni eredeti élőhely.pdf (413,2 kB)

 

 

Milyen fűtés jó a süninek?

A süniknek  kb. 22-25 fokos állandó hőmérsékletre van szükségük. Ez a hőmérséklet a terra vagy ketrec belsejében mért hőfok legyen. Ha a lakásban alapból időkapcsolós fűtésünk van és mikor elmegyünk otthonról, a fűtést lejjebb kapcsoljuk a süni melegítéséről gondoskodnunk kell. Erre jó pl. az infralámpa. Többféle közül választhatunk. Fontos, a  kerámiafoglalat  és hogy a süni ne érhessen a lámpához, és a vezetékéhez sem.  Az infralámpa piros fénye nem zavarja a süniket. Jó még a kék fényű Un. Holdfénylámpa is. Ugyanúgy használjuk, mint az infralámpát. „Utánozza a természetes holdfényt, így biztosítja az éjszakai látást anélkül, hogy megzavarná az állat nappali és éjszakai életciklusát.” Melegít, a sünit nem zavarja.

Megfelelőek a fűtőlapok, infrafilmek az üvegterrárium, vagy ketrec alá kívülről tehető vékony,   melegítő ”szőnyegek”.  Érintésre nem forrók.  Általában a terra vagy a ketrec aljára helyezzük. Érdemes úgy gondolkodni, hogy ne a teljes felületet melegítsük, ha netán hiba történne és túlmelegedne, legyen a süninek hová „menekülnie”.

https://abc-zoo.hu/1958-exoterra-heat-glo-melegit-lampa-50-w.html

https://abc-zoo.hu/1961-exoterra-night-glo-izzo-50-w.html

https://www.petnet.hu/termek/ExoTerra_Heat_Wave_Rainforest_S_20x20cm_4W-80-1635

 

Fűtés süniknek

 

Nagyon sokszor téma, hogy hogyan is lehetne fűteni kedvenceink lakhelyét. Összeszedtem pár lehetőséget. Először is szükség lesz egy hőmérőre, ami nem a lakás, hanem közvetlenül kedvencünk lakhelyén méri a hőmérsékletet. Ezt természetesen folyamatosan ellenőrizzük, hogy elegendő-e az ottani hőmérséklet. A sünik nem csak azért aludhatnak be, mert a lakás nem elég meleg, hanem azért is, mert a kinti hőmérsékletet, időjárás változást is érzik. Ezért nincs arra garancia, hogy ha a megfelelő hőmérsékletet is biztosítjuk kis kedvencünknek nem fog bealudni, de csökkenthetjük ennek kockázatát és növelhetjük komfort érzetét.

 

Fontos! Ügyeljünk arra, hogy bármelyik fűtési módot is alkalmazzuk, kis kedvencünket csak akkor tegyük a lakhelyére, ha ellenőriztük, hogy az biztonságos számára. Fel kell készülnünk arra is, hogy bármilyen biztonságos is a területet, balesetek előfordulhatnak. Hagyjunk olyan területet nekik, ahová elmenekülhetnek baj esetén.

 

Melegítő párna, vagy vizes melegítő palack

 

Az első egy mikróban felmelegíthető párna, legtöbb helyen huzattal együtt kapható. A második egy meleg vízzel feltölthető gumi palack. Mindkettőnél vigyázni kell arra, hogy mielőtt kis kedvencünkhöz behelyeznénk ellenőrizzük le, hogy nem túl meleg-e. Ideális, szállítóbokszban, utazáshoz is. Hátránya, hogy csak pár órát tartja a hőt. Alkalmasak még a zselés melegítő párnák is, ez emberi használatra gyógyszertárban, bio-boltban kapható.

 

https://www.zooplus.hu/shop/kutya/fekhely/thermo/240490

 

 

 

Infra vagy holdfény lámpa

 

Az infra piros, a holdfény kék fényt bocsát ki. Általában 35-150 W a teljesítményük. A legjobban a terrában használhatók, mert a ketrecnél nagy a „szellőzés” és így a hő nagy része elvész. Nagyon kell rá vigyázni, hogy úgy helyezzük el, hogy a süni ne érhessen hozzá, se a lámpához, se a vezetékhez. Arra is figyelni kell, hogy ha ketrecünk van, a süni felmászhat a rácson és elérheti. Valamint az elhelyezéstől függően a rácsot is felmelegítheti a lámpa és ez is sérülést okozhat. Ketrece válogatja, de a nálunk kapható, általánosságban használható ketrecek (nyúl) alacsonyak ahhoz, hogy a lámpákat a rácsra helyezzük. Mindenképpen kell neki egy tartó a ketrecre vagy fölé erősítve, ha ezt a megoldást választjuk. A lámpát olyan magasságba helyezzük el, hogy kb. 25 fok legyen a hőmérséklet alatta. Ezt a hőmérővel ellenőrizhetjük.

 

Az exoterra és a trixie lámpák a leggyakrabban használt infra és holdfénylámpák.

 

https://abc-zoo.hu/1958-exoterra-heat-glo-melegit-lampa-50-w.html

 

https://www.kisallatbolt.eu/futes_vilagitas_72

 

A lakás fűtése

 

Ha megfelelően meleg környezetet tudunk biztosítani kis kedvencünknek, azzal, hogy felfűtjük egyenletes hőmérsékletűre az egész lakást, vagy helyiséget, ahol élnek, akkor nem kell más fűtési praktikákhoz folyamodnunk. Sajnos ezt a mai magas energia árak mellett nem sokan engedhetik meg maguknak. Ez a ketreces tartóknak a legmegfelelőbb, mert a levegő hőmérséklete éjjel nappal állandó.

 

Radiátoros vagy meleg levegős fűtés

 

Kaphatóak már olyan kicsi radiátorok, melyeket a ketrec, vagy terra mellé helyezve, szintén jó melegedési lehetőséget biztosítanak. El lehet őket látni időzített kapcsolóval is, ha nincs gyárilag beépítve. Az áruk sem magas. A hátrány az, hogy nem csak célzottan melegít, hanem a lakás területét is fűti, magasabb az energia felhasználása.

(kerámia, olaj fűtéses)

 

https://www.mediamarkt.hu/mcs/product/HAUSMEISTER-HM-8816-MINI-olajradi%C3%A1tor,103952,504739,1532725.html?langId=-19

 

Kerámia hőleadók és hősugárzók

 

Egyszerűbben használhatók. Eléggé energiatakarékosak. Melegíti a levegőt, és a közvetlen környezetet. Veszélyesek, mert megolvaszthatják a műanyagot, felfűthetik az üveglapot, túlmelegedhetnek. Itt is nagyon fontos, hogy ne közvetlenül a kedvencünk lakhelye mellé helyezzük.

 

https://www.mediamarkt.hu/mcs/product/OK.-OFH-302-S-ker%C3%A1miabet%C3%A9tes-h%C5%91sug%C3%A1rz%C3%B3,103952,504739,1026017.html?langId=-19&et_cid=86&et_lid=161&et_sub=3-OK.%20OFH%20302%20S%20ker%C3%A1miabet%C3%A9tes%20h%C5%91sug%C3%A1rz%C3%B3

 

https://www.mediamarkt.hu/mcs/product/OK.-OFH-302-S-ker%C3%A1miabet%C3%A9tes-h%C5%91sug%C3%A1rz%C3%B3,103952,504739,1026017.html?langId=-19&et_cid=86&et_lid=161&et_sub=3-OK.%20OFH%20302%20S%20ker%C3%A1miabet%C3%A9tes%20h%C5%91sug%C3%A1rz%C3%B3

 

Fűtő lapok és fűthető fekhely, infra filmek és infra panelek

 

Itt is sokféle áll rendelkezésünkre. Már nagyon sok gyártó gondolt arra, hogy kis kedvencünknek, nemcsak a terrában élő hüllőknek szüksége van állandó hőmérsékletre.

 

Itt lehetőség van arra, hogy célzottan fűthető területet választhassunk. Meg tudjuk adni, hogy a terra, vagy ketrec mely területét fűtsük jobban. Ezen termékek legtöbbje el van látva időkapcsolóval, sőt vannak már olyanok is, melyek folyadék és harapás biztosak.

Nincs arra szükség, hogy az egész lakást folyamatosan fűtsük, kis kedvencünknek mégis a legjobb körülményeket tudjuk biztosítani. Ezek több méretben kaphatóak, így kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbbet. Érintésre nem forrók. Hátrányuk az lehet, hogy a megfelelő hőt kb. 1-2 óra alatt érik el. Olyan típus is van, mely műanyag lap, de súly érzékeny. egyik oldala 27, a másik 37 fokra melegszik, ha az állat ráfekszik. Ebből 10 kg a legkisebb súlyra gyártott. Reméljük lesz kisebb állatokra szabott is.

 

https://www.heating.hu/ultratherm-terrarium-akvarium-kutyahaz-futes.html

 

https://elektromosfutotestek.hu/termekkategoriak/Futesek_kisallatoknak/?shop_category=44

 

https://www.petnet.hu/termek/Karlie_Thermo_Master_futolap_kutyaknak_Small_39x29cm-261-11473

 

https://www.zooplus.hu/shop/kutya/fekhely/thermo/395008#more

 

https://www.acanashop.hu/webaruhaz/ferplast-thermo-lord-10-melegito-fekhely-2

 

https://abc-zoo.hu/4350-ftott-fekhely-kutyanak-es-macskanak-thermo-duke-10.html

 

 

Miért kell enzimes fogkrém a süninek?

A sünik hajlamosak a fogkő képződésre, ezért sokat kell rágniuk, főleg száraz tápot, ami rágás közben dörzsöli és leszedi a fogkövet, valamint erősíti a rágóizmokat.  Sajnos van olyan eset, amikor a sünik nem eszik meg a száraz tápot, vagy mert nem kaptak, vagy  mert valamilyen szájüregi problémájuk van. Lehet mozgó fog, ahogy ez nálunk is volt, lehet gyulladás. Ezt onnan veszzük észre, hogy hiába adjuk süninknek a legkedvesebb kajáit is, ha az csak keveset, vagy csak a puhább falatokat eszi meg, testsúlya lecsökken. Ilyenkor forduljunk orvoshoz, ahogy a probléma mielőbb feltárásra kerüljön. Sajnos a süni röntgenezéséhez, fogai egyenként való átvizsgálásához a sünikét el kell altatni. Az altatás nem viseli meg nagyon, gyorsan felébred.

Az enzimes fogkrém csak állatpatikában szerezhető be, van halas és csirkés változatban is. Mi a csirkést választottuk, mert Jaspi ezt az ízt szereti.

 

Hogyan csináljuk?

Válasszuk ki a legjobb időpontot, amikor süni és gazdi nyugodtak, hiszen először hozzá kell szoktatnunk a sünit, hogy kezünk az arca közelében van. Nem könnyű dolog, hosszú időbe is beletelhet.

 Sajnos sok kis süni ezt nem viseli jól, kicsit odakap, vagy megharapja a gazdit, de ez csak ösztönös védekezés, nem tetszés nyilvánítás. Fogjuk meg, ahogyan általában tesszük, amikor simogatjuk és rövid ideig simogassuk meg kívülről a pofiját, a simogatás, becézgetés részeként, közben beszéljünk hozzá. Fontos, hogy ne legyünk feszültek, mert azt az állat megérzi és ő is nyugtalan lesz.
Ha ezt megszokta, tegyünk kevés fogkrémet (kb. egy borsónyit) pl. egy kis műanyag kanál végére, vagy ha nagyon szelíd a sünink, az ujjunkra és ízleltessük meg vele.  Számukra jó ízű és jutalomként fogadják majd. Jaspi halk makogással díjazta. Ha már megszokta az ízt és a kezünk „matatását” a szája körül, jöhet egy puha pl. szemfestéshez használt szivacs párnácska, vagy ha jól összebarátkoztunk az ujjunk, amire tegyünk egy kis fogkrémet és töröljük át az ínyt és a fogak külső felszínét. Ehhez a szájat nem kell kinyitni, csak a fogakról felhúzni a pofikát. (A fogak belső részét a nyelv mozgása tisztán tartja.) Semmiképp ne erőltessük,  csak fokozatosan szoktassuk hozzá ehhez is. Lehet, hogy először csak az első fogacskákat kezeljük, aztán fokozatosan haladva a többit.

Mi egy héten egyszer használjuk.

Nagyon oda kell figyelni, hogy ha nem az ujjunkkal kezeljük az ínyt, a segédeszközként használt dolog biztonságos legyen, ne nyelje le, ne okozzon sérülést kedvencünknek.

 

Használat előtt mindenképpen konzultálni kell állatorvossal.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fénykép: Most visszapörgetve az eseményeket, nem is írtam, hogy Jaspi kapott csirke ízesítésű enzimes fogkrémet. Lehet juti falatként is adni, meg az ínyét és a fogait átdörzsölni vele. Csak állatpatikában szerezhető be. Kis fogkövet is talált a dokinéni a vizsgálat során, mert nem tudott rendesen rágni, gondolom fájt kis álla, vagy fogacskája a kemény falatok rágása közben. Remélem ez lelassítja, vagy teljesen meg is gátolja majd a fogkő kialakulását. Már nagyon várom a keddet, hogy mi lesz a végső diagnózis. Remélem nem szorul élete végéig fájdalomcsillapítóra és főleg, hogy a kis tüdején megszűnt a folt.

 

 

 

© 2012 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode