Egy fehérhasú törpesün története.

Ha én tenyésztő lennék milyen sün bemutatót szerveznék?

 

Ha én tenyésztő lennék milyen sün bemutatót szerveznék.

 

Túl több sünis kiállításon szeretném megosztani tapasztalataimat.  Szerintem a kiállítók, bemutatók, tenyésztők, süntartók, nem veszik figyelembe azt, amit sokszor hangoztatnak, hogy a süni éjszakai állat. (Persze mi emberek nappali életmódot folytatunk, ezért mindent a mi kedvünk szerint alakítunk.) Nagy a fény, a zaj és a nyüzsi ezeken a bemutatókon. Nagyon sokszor más állatok bemutatásával van egybekötve.

 Persze tudom, az a jó, ha minél többen vannak és minél többen ismerik meg ezt a csodás kis állatot. Míg nem volt sünink nem is találtam volna benne kivetni valót, iszen nem is ismertem szükségleteiket.  

Nagyon sokszor úgy mennek kézről, kézre a kis sünik, hogy kézfertőtlenítésre sem kerül sor közben.  Vagy egyszerre egy sünire több kis kéz is jut. Szegény, azt sem tudja mi történt. Szerintem nagy a rizikója annak, hogy valami bacit összeszednek tőlünk. Persze tudom magamról, hogy meg szeretném érinteni őket, mert a vizuális érzékelés kevés. És mekkora stressznek vannak kitéve! Nekem ne mondja senki, hogy megszokták és nem okoz nekik gondot, a tömeg, a zaj, a fény, a sok kíváncsi kéz, hogy megnézzék tényleg szúr-e.

 

Mellettük szóljon, nagyon jó, hogy tanácsokat lehet kapni a sünik tartásával, etetésével, betegségeivel, stb. kapcsolatosan. Sok minden be is szerezhető itt. Nagyon jók a videós bemutatók is, így felkészülhetünk sok jó infón keresztül, hogy milyen is lesz az első találkozás a sünivel.  Az is jó ötlet, hogy a terrában, ketrecben lévő sünikről képet  tesznek ki , ha el van bújva a süni, akkor is láthassák a kis lakót.

 

Ahogy én csinálnám:

 

Mindenképpen alkalmazkodnék a kis sünik igényeihez. Szerintem a gyerekek és felnőttek is  jobban élveznék, ha nappal is alkonyati sötétséget csinálnánk a kis állatkáknak.  Vannak videó kamerák, amit be lehet szerelni a kis búvó helyükre és  van olyan megvilágítási forma,  ami nem zavarja az éjszakai állatokat, és mi is láthatjuk őket.  Szerintem mindenkinek élvezetesebb lenne, ha nagyjából  azt látná, ahogyan a hétköznapokban is élnek ezek a kis sünikék. Így azonnal szembesülnek az első fontos információval, hogy a süni éjszakai állat, nappal általában alszik.

Alapvetőnek tartom, hogy felhívjam az érdeklődők figyelmét arra, hogy tartózkodjanak a hangos megnyilvánulásoktól a sünik érdekében, mert éjaszakai állat révén kifinomult hallással rendelkeznek.  Így  a természetes életkörülményeikhez hasonlóan ismernék meg a süniket  és talán nem döntenének páran meggondolatlanul, a vásárlásuk mellett. 

Simogatás, kézbe adás csak kézfertőtlenítés után  lenne lehetséges, a fertőzések elkerülése végett. Aki igazán állatszerető, az ezt természetesnek tartja, a gyermekek pedig megtaníthatók, hogy a kis állatok védelmében ez egy szükséges lépés, és hogy a gazdi felelős a kis állatkájáért. Így ők is felelős  állattartókká lesznek.

Semmiképp nem csinálnék pl. sünik részvételét megkívánó játékokat, nem engedném meg, hogy bármely „civil” orvosi igazolás nélkül behozza a kiállításra a kis sünijét.

Beszerveznék egy olyan állatorvost, aki ért a kis sünikhez, hogy ő is megfelelő tanácsokkal tudja ellátni a leendő, vagy a már sünivel rendelkező gazdikat.

 

 

Lehet, hogy ez  drágábbá tenné az egész kiállítást, vagy bemutatót, de sokkal jobb lenne a kis állatkáknak, és élvezetesebb a résztvevőknek.

 

2013.07.27.

 

© 2012 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode