Egy fehérhasú törpesün története.

Kérdések és válaszok

Kell-e Chipp a süniknek?

Én felhívtam a rendelőnket és ott azt mondták, nem kell. Ha külföldre viszem, akkor az EU-n belül vihetem eü. igazolással és ha országa megkívánja útlevéllel. Öt egyed már kereskedelmi mennyiségnek számíít, rájuk más szabályok vonatkoznak. Egyedül a "húsevőknek" kötelező előírás a chipp. A chipp arra való, hogy a gazdihoz rendelje az adott állatot, más haszna egyenlőre nincs. Egy hiteles adatbázis létezik, amit az Állatorvosi Kamara működtet.

 

Én is úgy gondoltam, ha külföldre megyek, akkor kell Jaspinak, de kiderült mégsem. Külföldre EU-n belül nem kell, semmi, vihetem más országba, max. útlevelet és eü vizsgálati lapot kell vinni. Ötnél több állat minősül kereskedelmi mennyiségnek. Ezt a bejegyzést találtam a


PET Állat- és Környezetvédelmi (PET-Á.K.) Egyesület honlapján. "


"A mikrochip csak egy drága pirszing lenne, ha nem lennének adatbázisok, melyek a chipben tárolt 15 jegyű számhoz hozzárendelik a tulajdonos adatait.
Magyarországon a mikrochip regisztráció nincs megfelelően szabályozva. Addig, amig ez a helyzet fenn áll, addig a gyártók, forgalmazók, önjelölt regisztrátorok fokozhatják a káoszt, ezzel is gátolva a mikrochip elterjedését.
Szerencsére nincs minden veszve, de a helyzet megoldása most nagyrészt a gazdikon múlik!

A Magyar Állatorvosi Kamara rendelkezik online adatbázissal, melyhez minden veszettség oltásra jogosult állatorvos hozzáfér. Itthon ez az egyetlen online adatbázis!
Azzal, hogy csak az állatorvosok férnek hozzá biztosított az adatvédelem, de biztosított az is, hogy szükség esetén belátható időn beül információt kérjenek le, hisz ezt az állatorvos bármely internet kapcsolattal rendelkező számítógépről lekérdezheti nem csak rendelési időben, és nem csak a rendelőjéből.
2006 október óta az adatbázis bárki számára elérhető a www.petvetdata.hu címen, a mikrochip vagy az útlevél száma alapján lekérdezhető, hogy az adott kisállat szerepel-e az adatbázisban.
Természetesen adatvédelmi okból ebben az esetben csak az állat neve és fajtája jelenik meg, de ennyiből egyértelműen eldönthető, hogy a keresett állat szerepel-e az adatbázisban.

Ha a saját kutyád adatait kerested, és nem találtad meg, akkor keresd fel az állatorvosod, és regisztráltasd az ebet ha szeretnél nyugodtan aludni! Ügyelj arra, hogy mindig az érvényes címed, és telefonszámod legyen megadva! Ha még sosem ellenőrizted az adataid, akkor most tedd meg, amikor amúgy is felkeresnéd az állatorvosod. "
Gondolom, akkor minden állatorvos által chippezett állatka ebben az adatbázisban szerepel.
"

 

(ez vonatkozik minden chippel ellátott állatra is)

 

NAGYON FONTOS!

Chippet kizárólag állatorvos ültethet be, meghatározott szabályok szerint!

A microcshipp beültetés szabályozása

 

maok.hu/content/_common/attachments/mikrochipszabalyzat_2012dec1_hatalyos.pdf

 

 

 

 

 

Milyen futókerék a jó?

Mindenképpen legyen elég nagy a süninek. Kb, 30 cm átmérőjű legyen. Ha kisebb gerincproblémái lehetnek. Fontos, csak 3-4 hónapos süni kapjon kereket. Sok típusa van, a neten megtalálhatók. Én a keresztben szálast, és az UFO-t nem szeretem, be is tiltatnám, ha rajtam múlna. A kersztben szálas azért nem jó, mert a süni, vagy más egyébb állat közélép, és el is törhet a lába. Ha mégis ehhez ragaszkodunk, a "fogak" közé fűzzünk, pl. textil anyagot. Így biztonságosabbá tehetjük. Az UFO kerékkel meg az a baj, hogy ha a süni, vagy más állatka hirtelen megáll, a kerék tovább forog és kidobja őket, kirepülnek a kerékből. Itt is csúnyán sérülhetnek.

A sűrű rácsozott kerék jó, ha eléh sűrű a rácsozat, könnyen meg tud benne kapaszkodni, nem csúszhat közé a lába, és így a sérülés is elkerülhetö. Könnyen tisztítható.

 A teli keréknél arra kell figyelni, hogy könnyen tisztítható legyen, mert előfordul, hogy a kerékben végzik a dolgukat. A fa kerék beszívja a pipit és ezért nem igazán jó. Ha nem szárad ki teljesen a süni lába a nedves felület miatt kisebesedhet, gennyesedhet.

Tudtad hogy a sünik időjósok?

Sokan hiszik azt is, hogy a süni időjós:


Február 2-án van az amerikai Mormota nap. Ez a rómaiak által tartott Sün Apó ünnepségekből alakult ki. Ha február 2-án a sün felkel és fenn is marad, akkor vége a télnek.
Egy másik hiedelem szerint ha a téli álomból felébredő süni eszik, aztán összegömbölyödik, akkor hamarosan eső várható.


Az angolszászok megfigyelték, hogy a süni a fészke bejáratának megerősítésével, vagy átépítésével előrejelzi a szélerősödést és a szélirány megváltozását. Ha pedig a sün lassan mozog, nehézkes a tevékenysége, akkor vihar közeleg.

Mit csináljunk, ha a kis süninket nem táplálja a mamája, vagy ne adj isten árván marad?

A fehérhasú süni kölyköket sajnos nem lehet tápszerrel életben tartani. Mindenképpen bérmamára van szükség, ha esélyt szeretnénk neki adni az életben maradásra. És minél előbb. Még így sem biztos, hogy életben maradnak. Mint általában az állatvilágban vannak gondoskosó, jó anyai ösztönnel rendelkező mamik, akik más kölyköket is befogadnak és vannak olyanok, akik csak a saját kölykeik túlélését tartják szem előtt.

Nem lehet minden mamihoz kölyköt tenni.  Van aki kidobta a ház elé az idegen gyereket. És az csak a "kedvesebb" megoldás.

 Van, amelyik nem foglalkozik a "betolakodóval", és sajnos olyan is van, aki abban a pillanatban felfalja.

 

Tehát a bérmamaság is jár kockázattal, de mindenképp adni kell a kicsiknek egy esélyt. Nagyon sokat segíthetnek a fórumokon található tenyésztők. Ők már szinte mindennel szembesültek, és azt is tudják, melyik az a mami, akire bátran rábízhatnak egy idegen kölyköt. De azért válasszatok körültekintően. Nézzétek meg hová adjátok a kicsiket. Nézzétek meg, hogy tisztán van-e tartva a sünike lakrésze, gondoskodóan bánnak-e velük.

Azt javaslom forduljatok hozzájuk bizalommal, ha pótmamira. Minden segítséget megkaptok tőlük.

 

A Tűpárnácska csoportban nagyon sok lelkiismeretes tenyésztő és sünbarát segítségére számíthattok.

 

www.facebook.com/groups/erizojasper/619231444758374/?notif_t=group_activity

 

 

 

Mitől kattog a süni tüdeje?

Ezt a tanulságos bejegyzést a Tűpárnácska csoportban osztotta meg

 

Vivien Szabóné Fási

 

Nem csak gyulladás okoz sajnos vagy szerencsére? ilyesmit. Előfordulhat, hogy fejletlenebb, gyengébb maga a légcső, pontosabban a nyelőcső felé eső része, és a két csövet elválasztó izmos "fal" még nem elég izmos. Nem feszíti ki a porcokat, ezért kattogva, kapkodva, sípolva... vesz levegőt az állatka, van, amikor kicsi pattanásként hallani.

Ez idősebb és egészen fiatal korban is előfordul, és nem csupán sünciknél.


Egészen apró bébiknél még gond lehet, ha a mohó evés közben 1-1 korty tej a légcsőbe, tüdőbe kerül. Olyan sünibabával is találkoztam sajnos, aki a fészek alján beszippantott egy csomó forgácsot és levegő után kapkodott, tátogott, nem igazán telt a pocakja tejjel.

Amikor jobban megnéztem és picit kihúztam a nyelvét, akkor láttam csak mi a baj és úgy tudtam segíteni.


Ha a süni- legyen kicsi vagy nagy- kézben tartva úgymond érdesen lélegzik, hallod, esetleg érzed, hogy hörögve, akadozva veszi a levegőt, az a gyulladástól kezdve az idegen test nyeléséig számos ok miatt előfordulhat. Ha a süni bágyadtabb, nem találja a helyét, kevesebbet eszik, gubbaszt... szóval olyan "más", inkább vigyétek el egy hozzáértő dokihoz, aki meghallgatja a tüdejét és megnyugtat, minthogy csak hosszú gyógyszeres kezelés árán vagy legrosszabb esetben sehogy ne lehessen segíteni a süncin.

WHS // Wobbly Hedgehog Syndrome

Roskatag sündisznó szindróma

Ez egy súlyos, a törpesün lassú lebénulásával járó neurológiai betegség. Nagyobb számban fordulnak elő olyan süniknél, akik beltenyésztettek. 
A  WHS más bénulással járó betegséggel, sérüléssel, tápanyag,- és vitaminhiánnyal is összetéveszthető, melyek jó eséllyel gyógyíthatóak, ha szakértő kezekbe kerül a sünike.
A roskatag szindrómás süni egyenlőre nem gyógyítható, a lassan romló állapotú állatka életminőségén azonban javíthatunk. De szenvedni semmi képen ne hagyjuk.

 

Az Észak-Amerikában lévő sünik 10 %-át érinti a WHS. Ott folynak kutatások nagy erőkkel ennek a betegségnek a gyógyítására, okának felderítésére. Elöl jár a Yale és a Kolorádói Állatorvosi Egyetem. És van WHS adatbázis bankjuk is. El lehet küldeni az elpusztult sünikét, hogy boncolása által még közelebb jussanak a betegség okának feltárásához. 3-5 generációra visszamenőleg nézik a süniket és ha volt, elhalálozásuk okát. Az egyik kutató Dr. Donnasue Graesser Ph.D.  (donations@hedgehogwelfare.org)

 

Hasonló a lefolyása, mint nálunk embereknél a szklerózis multiplexnek. Ennek megfelelően kezelik is magas E-vitamin étrend adásával. Ez nem gyógyítja, csak lassítja a betegséget. Hát azt kell mondjam előrébb járnak, bár a gyógymód még nincs meg. De legalább beazonosíthatók a vérvonalak.

 

 

Ha ilyen eset előfordul, mindenképpen kell boncolást kérni, agy ill. gerincvelőből szövettani vizsgálatot kérni. Értesíteni kell a tenyésztőt is, hogy dokumentálva legyen. Mindenképpen ki kell vonni a WHS-es sünit a tenyésztésből, mert örökletes.

 

Tünetek:

- kezdődhet 4 hónapos korban is, de 18 hónapos korban is

- a süni nem tud összegömbölyödni

. nem tud rendesen járni, botladozik

- először a hátsó lábak bénulnak le, majd ez tovább terjed

- evési és légzési zavar

  • bénulás
  • remegés
  • exopthalmos (domború szem) kidülledt szem
  • scoliosis (gerinc rendellenes görbület)
  • rohamok
  • izomsorvadás (izomsorvadás)
  • dysphagia (nyelési probléma)
  • növekvő paresis (enyhe vagy részleges bénulás)
  • tetraparesis (bénulás mind a négy végtag)
  • öncsonkítás (ritka).

- elpusztul (megfullad, mert a légzőrendszere is lebénul)

 

Ezek tudatában el kell gobdolkodni azon, hogy megvárjuk és gondozzuk kis kedvencünket, vagy megkünnyítjük útját és elengedjük.Fel kell készülni rá, hogy a kezelésekkel meghosszabbítható a kis süni élete, javítható minősége.

A gondozásnál figyelembe kell venni, hogy kis kedvencünk előbb utóbb egész napos figyelmet és gondozást igényel. Gondoskodnunk kell kényelméről, etetéséről, itatásáról. Etetésnél adjunk bébiételt, ebbe beletehetünk szárított, összezúzott rovarokat. Fontos, hogy gondoskodjunk a vitaminokról is. Az USA-ban javasolt:

Hetente kétszer az ételbe keverni  B-12 Vitamint
 C-vitamin a nap étkezés során javasolt.A C-vitamin erősíti az immunrendszert, és B-12 segít támogatja az idegrendszert.
 Havonta egyszer adjunk 1 kapszula porított echinacea / aranygyökér egy adag ételhez. Ez jó az immunrendszernek.

 

Kis süninknek züksége lesz, a bénulási folyamatok során napi többszöri masszázsra, megtámasztásra, hogy ne csak az oldalán feküdjön, lehet egy törölközőt átfűzbi a hasa alatt, hogy függőlegesen is "állhason". Mivel a sünike nem veszíti el érdeklődését, agya megfelelően működik, sokat beszéljünk hozzá. Tudni fogja mennyire szeretjük, és próbáljuk megkönnyíteni az életét.

 

Ezt a bejegyzést a Tűpárnácskán tette közzé egy orvostan hallgató:

"A neten mindenhol azt olvasni, hogy ez a betegség Magyarországon nem fordul elõ és hogy tényleg így van-e. Hát sajnos igenis van, és nem is annyira ritka. Az is kiderült, hogy a tenyésztõ, akitõl vették a sünit, még két ilyen sünit adott el és ugyan úgy el lettek altatva idegrendszeri tünetek miatt. Szeretném, ha az összes tenyésztõ komolyan venné ezt a betegséget, és ha egy utódnál is elõfordult ez a betegség, ne pároztassa tovább a szüleit! A szóban forgó tenyésztõ nem hitte el ezeknek a tulajoknak, hogy a sünik WHS-esek és ugyan úgy szaporítja tovább a sünöket. Mivel hogy más eszköz a WHS megelõzésére nincs, ez az egyetlen lehetõség, hogy az adott vérvonalat nem szaporítjuk tovább. Fel vagyok háborodva, hogy léteznek olyan tenyésztõk, akik ezt nem veszik észre!"

 

Nagyon sajnálom a szegény gazdit, gazdikat, akik e miatt vesztik el a kis barátjukat. És azt kapják vissza, hogy egészséges sünit vittek el és az ő hibájukból pusztult el a kicsi.

Az orvosok felelőssége is. Nekik szerintem jelenteniük is kellene ezeket az eseteket és nyilvánosságra is hozni, hogy hol fordult elő. Úgy, mintha járvány lenne.

Itt is olvasható róla:

www.facebook.com/pygmyhedgehog

 

www.angelfire.com/wa2/comemeetmyfamily/wobblyhs2.html

 

https://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=en&u=https://www.wikihow.com/Care-for-a-Hedgehog-with-Wobbly-Hedgehog-Syndrome&prev=/search%3Fq%3DWobbly%2BHedgehog%2BSyndrome%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DtrI%26rls%3Dorg.mozilla:hu:official&sa=X&ei=BthyUeiEI4jn4QTI4YHADA&ved=0CFEQ7gEwAw

 

Videót nem szeretnék feltenni az oldalra, mert elég megrázó élmény nézni, de ha valaki kíváncsi rá talál eleget a neten.

 

Mi a teendő nagy melegben?

Nagy a hőség

2013.06.19.

 

Már két napja 30 fok feletti a hőmérséklet. Nincs légkondink és megpróbáljuk hűteni a kis hörcsögünket Bocót és Jaspit. Több tanács is érkezett.

- Vizes törölköző a ketrecre

- jeges palack a ketrec mellé (ez Bocónál bevált, de Jaspinak nagy a ketrece, nem hűti úgy át, és vigyázni is kell, mert érzékeny a hidegre)

- csempelap

- én kitaláltam, ha a nagy méretű kertecet minimális hideg vízbe állítom a kádba, akkor a víz hűti annyira, hogy jó legyen és ne fázzon meg. Az alom és a ház emelete is menekülési út neki, ha hüsibb lenne.

- áttörölni vízes ronggyal

- minimális ventillátor levegő is szóba jöhet

- azt is kitaláltam, hogy beviszem magammal dolgozni, mert ott jó idő van

 

Ki a jó süntartó?

Az jutott a tudomásomra, egy csoporton belül megosztott nyilatkozatból, hogy a süntartással kapcsolatosan azok a tenyésztők és tartók az etalonok, akik 2010 előtt kezdték a sünikkel való foglalkozást. A mostani süntartás negatív irányt vett.

Nagyon megrökönyödtem, hogy írhat le valaki ilyet.

Úgy gondolom, mivel nálunk nem volt elterjedt a sünik tartása, a régieknek is tanulni kellett, mit hogyan és miként. Csak úgy, hogy semmit nem tudok a kiválasztott állatról nem lehet belevágni. Legalábbis szerintem.
A következőket(mármint tenyésztőket és tartókat) ők taníthatták, adhatták át tudásukat.
(És a legtöbb süni külföldről érkezhetett. Aki beszél nyelveket nézzen szét bátran külföldi oldalakon is. Persze ott is vannak jók és rosszak, de józan ésszel lehet szelektálni. És kérdezni, kérdezni, ha valami nem tiszta)
Szerintem az "újak" között is nagyon sok jó tenyésztő, tartó és gazdi van, akik szem előtt tartják a kis állatkájuk, állatkáik szükségleteit és jólétét. Mindent megtesznek értük. A Túpárnácska csoportban is nagyon sok értékes és a sünökről lexikont is írható tudással rendelkező emberrel és szerető gazdival találkoztam.
A sünik tartása során megosztott jó és rossz tapasztalatok alapján bővül a tudástár, nő az ismeretanyag. Ez visz előre. Az utánunk jövők már nem követhetik el a hibákat. A begyepesedett, rossz dolgokon pedig jobb túllépni.

 

Írtam én, mint kezdő süntartó, de nem kezdő állattartó.
 
 

Mit tehetetünk, ha keleti sünnel találkozunk?

A Fővárosi Állat- és Növénykert is foglalkozik sünmentéssel, be lehet vinni hozzájuk a süniket.

www.zoobudapest.com/

 

Mindenképpen nézzük meg nincs-e rajta sérülés, ha lehet szedjük ki belőlük a kullancsot és bolhákat. Adjunk neki enni, inni. Eheti azt amit a törpesüni.

 

Itt lehet jelenteni, hogy hol tatláltátok, amivel segíthetitek a Vadonlesők munkáját. Segítséget is nyújtanak.

www.vadonleso.hu/fajok/emlosok/keleti_sun/

 

Ezeken a linkeken is nagyon sok jó információt találtok a kis látogatókkal kapcsolatosan.

 

https://pirospont.gportal.hu/gindex.php?pg=31404808

https://martes.elte.hu/index.php?id=5&id2=sunprojekt

https://kapanyel.blog.hu/2011/09/15/hasznos_allatok_a_kertben_a_sun

 

 

Ki vihetjük-e süninket a természetbe?

Mivel sokakban felmerül ez a gondolat, főleg azoknál, akik kerttel rendelkeznek. Nálunk is téma volt, és végül úgy döntöttünk, hogy had sétáljon kicsit a természetben. Nagyon élvezte. Úgy járt a kis nózija, hogy majdnem letört. Mindent megszaglászott és megnézett.

 

Azonban mindenképpen figyeljünk arra, hogy a süni éjszaki állat.

 

Nem szabad tűző napra vinni. Nem tesz jót neki. Azért, mert nekünk olyan kedvünk van és ráérünk ne keltsük őt fel napközben és vigyük ki a napra. Ha már ki szeretnénk vinni, várjuk meg az alkonyatot. És ami  a legeslegfontosabb: soha ne hagyjuk magára a kis süninket. Elmászkálhat, és talán sosem látjuk újra, vagy megehet olyan dolgokat, amitől megbetegedhet.

Figyeljünk a hőmérsékletre is. Mikor hideg van, ne vigyük ki a természetbe. Hamar meghülhet. Ne tegyük ki huzatnak sem.

Ha kánikula van, akkor is nagyon vigyázzunk, napközben, tűző napra semmiképpen ne vigyük. Akkor amikor mi is a hűs szobában szeretünk tartózkodni, miért is vinnénk ki kis kedvencünket.

 

Szóval, mindent csak módjával és nagy odafigyeléssel csináljunk.

2013.07.27.

 

© 2012 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode